FAQ aneb na co se nás nejčastěji ptáte?

 

Je třeba děti omlouvat, když nemohou dorazit?

ANO, je to nutné.
Snažíme se pro vás udržet co nejnižší ceny kurzů, které závisí na mnoha proměnných. Např. nájem a vstupy platíme nejen podle času, ale i podle počtu přítomných osob. Z toho jednoduše vyplývá, že čím více zbytečných osob, za které platíme, tím vyšší cena. Zároveň bychom se neradi ocitli v situaci, kdy bude přítomno nedostatek instruktorů a nebude tak o děti postaráno v takovém standardu, na jaký jste zvyklí. Zkrátka vše může probíhat ke všeobecné spokojenosti, pokud spolu budeme komunikovat 🙂

 

Jaké je vhodné oblečení a obutí na kurzy?

Na lezení je vhodné pohodlné sportovní oblečení – tričko a kalhoty pod kolena (lepší jsou opravdu kalhoty pod kolena než kraťasy, které se často vyhrnují a sedák se tak dostává přímo na kůži, což není příjemné). Všichni s dlouhými vlasy musí mít povinně gumičku, protože hrozí zapletení vlasů do lana nebo jistítka.
Do tělocvičny v Satalicích je třeba mít s sebou sálovou obuv se světlou podrážkou, nebo cvičky. Pokud je dítě má, tak navíc lezečky (speciální obuv na lezení).

A proč nestačí jen lezečky? Lezečky jsou vhodné pouze na lezení a není možné v nich chodit, běhat a účastnit se dalších aktivit. Navíc mají lezečky černou podrážku, která špiní podlahu. Školní řád tělocvičny zakazuje obuv s tmavou podrážkou. Dále i když děti na běhání lezečky sundají, nemůžeme jim dovolit běhání v ponožkách nebo na naboso. V ponožkách podlaha velmi klouže. Při pohybu naboso hrozí nastydnutí, navíc je to poměrně nehygienické.

Ve Vysočanech je situace trochu odlišná. Většina aktivit probíhá přímo na stěně a místní podlaha počítá s pohybem v lezečkách. Zde je tedy naopak nutné mít vlastní lezečky. V případě chladnějšího počasí doporučujeme ještě teplé ponožky navíc nebo přezůvky, do kterých se přezujeme, když zrovna nelezeme (hlavně v zimě tu bývá od podlahy poměrně chladno).

 

Jaké musí mít účastník kurzu vlastní vybavení?

Krom lezeček v případě účasti na kurzech ve Vysočanech žádné. Vše vám zapůjčíme, v ceně kurzů je s tím počítáno. Vy tedy neplatíte za půjčovné nic navíc.
Časem ale doporučujeme pořízení alespoň lezeček. Padnoucí lezecká obuv může velmi ovlivnit nejen vaše výkony, ale především celkový pocit a zážitek z lezení. Postupem času a s přibývajícími zkušenostmi se hodí i vlastní sedák. Každý jej má nastavený na sebe a není tedy nutné se zabývat jeho upravováním.

Třeba Ježíšek nějaké to vybavení přinese 🙂

 

Od jakého věku je možné lézt?

Pokud dítě chodí, může i lézt. Náš nejlepší český lezec leze od svých tří let 🙂
Nicméně u menších dětí existují různá specifika s ohledem na jejich vývoj a růst kostí, svalů atd. V oddíle tedy nemáme lezce mladší 5-6 let a to i proto, že mladší děti nejsou ještě schopné zcela samostatně fungovat ve větší skupině, což je pro nás důležité. Menším dětem zkrátka neumíme poskytnout takovou péči, jakou vyžadují.
V našem oddíle jsou však lezci, kteří už v 5 letech lezou líp, než velká část starších. Na druhou stranu ale také lezci, kteří by i v 10 letech potřebovali ještě nějaký čas… vše je velmi individuální.

Zkusit to však mohou všichni 🙂

 

Jak na pitný režim během lezení?

Rozhodně jej není dobré podceňovat. Při pohybu by měl pít každý, v teplém počasí je na to třeba dbát dvojnásob. Uvědomme si, že jsme v uzavřených neklimatizovaných prostorách. Láhev je dobré mít označenou (fixou napsané jméno, nebo třeba nějaká stužka uvázaná u hrdla). V Satalicích se lahve nechávají na jednom stolku před vstupem do tělocvičny, ve Vysočanech na jedné hromádce.